Interview s technikem

Zajímá vás jak naši technici pracují? Co na práci oceňují a co je baví? Jaká je jeho denní náplň? Přinášíme vám interview s naším technikem.

  1. Lukáši ahoj! Ty jsi náš nejnovější technik, ale i tak už jsi s námi celkem dlouho. Jak dlouho pracuješ ve FLO a co musíš v práci umět?

Ve FLO jsem už druhým rokem a práce mě baví čím dál víc. Práce rozhodně není stereotypní, ale spíš dynamická, protože neexistují dvě totožné střechy. Každá zakázka je pro mě novou výzvou, kterou rád přijímám.

Každý den využívám nejmodernější techniku a technologie, které máme pro lokalizaci netěsností k dispozici. Abych byl v téhle roli úspěšný, musím se také orientovat v pracovních a technologických postupech pro všechny typy střech a materiálů. Moje vzdělání projektanta pozemních staveb mi pomáhá chápat střechy i v širších souvislostech, třeba co se týká konstrukčního řešení jednotlivých typů staveb a jejich střech. Jsem rád, že těmito znalostmi můžu lidem pomáhat, aby měli nad hlavou střechu, kterou jim nezatéká.

  1. Na jaká místa se během práce podíváš?

Rozhodně se podívám na různá zajímavá místa, kam se běžně lidé nedostanou. Osobně si užívám vysoké budovy, kde můžu obdivovat svět z ptačí perspektivy a krásné výhledy.

  1. Jak vypadá tvůj běžný pracovní den?

Jelikož máme zakázky po celém území České republiky a občas i na Slovensku, často to znamená vstávat se slepicemi, což je někdy náročné. Příjezdem na zakázku začíná ta nejvíc vzrušující část. Je to taková detektivní práce ve stylu Hercula Poirota – od zákazníka zjišťuji podrobné informace o střeše, různými způsoby hledám příčinu problému a dělám maximum pro to, abych ji našel. Se zákazníkem potom střechu projdu a doporučím řešení. Po příjezdu domů mě čeká ještě zpracování dokumentace, což mi zabere hodinu až dvě, podle složitosti zakázky. Dáváme si záležet na tom, aby dokumentace byla pro zákazníka srozumitelná, ale zároveň na vysoké úrovni.

  1. Jaké technologie používáš pro detekci střešních poruch?

Jako firma využíváme všechny na trhu dostupné měřicí techniky a metody. Hlavními technologiemi, které používáme, jsou elektroimpulzní a jiskrová zkouška. S těmito metodami dokážeme detekovat poruchy ve střešním plášti na široké škále různých typů střech. Podle potřeby je pak kombinujeme s dalšími metodami, jako je například dýmová nebo vakuová zkouška atp. Pevnost spojů pak testujeme zkušební jehlou. Při hledání různých druhů poruch se také spoléháme na naše zkušenosti a trénované oči.

  1. Co jsou nejčastější problémy, jaké ploché střechy trápí?

Řekl bych, že jedním z nejčastějších problémů je nekvalitně odvedená práce. Ne vždy však za to můžou izolatéři nebo jejich neodbornost – často spíš špatně nastavený systém ve stavebnictví: Na všechno se spěchá, termíny jsou šibeniční, na všem se šetří a výsledek je, že do střechy teče nebo se zkracuje její životnost.

Dalším problémem je zanedbaná údržba a kontroly a tím i rychlejší degradace střechy. Často nám lidé volají, až když je nejhůř a mají zničený interiér domu nebo bytu.

  1. Jaký materiál by sis na střechu dal ty?

Osobně bych volil kvalitní PVC nebo TPO fólie. Ovšem při výběru vhodného materiálu je potřeba uvažovat v širších souvislostech. Důležité je brát v úvahu například to, jestli chci střechu či terasu nějakým konkrétním způsobem využívat, jaké jsou klimatické podmínky v dané oblasti, jaké mám finanční možnosti, jakou očekávám životnost a náročnost na údržbu atp. Nicméně ať už bych se rozhodl pro jakýkoliv materiál, klíčová je kvalitní a pečlivá instalace. Když to přeženu, tak pokud si nechám střechu položit od kamaráda, který si den předtím udělal online kurz svařování fólií, nebude to dobré ani s tím nejkvalitnějším materiálem.

  1. Jsou nějaké nové trendy nebo technologie v oblasti detekce střešních poruch?

Jednou z takových nových technologií, která si získává u lidí oblibu, je technologie FLOsafe. Jednoduše řečeno je to elektricky vodivá vrstva, která se instaluje přímo pod zkoumaný materiál. Díky této vrstvě pak máme téměř 100% jistotu, že najdeme jakoukoliv, byť sebemenší netěsnost. Díky FLOsafe je pak údržba velmi snadná a efektivní. Investovat do téhle technologie se rozhodně vyplatí.

  1. Proč kontrola od FLO?

Mnoho lidí si myslí, že plochá střecha je bezúdržbová. Ale opak je pravdou. Stejně jako auto potřebuje pravidelný servis, aby nám dlouho vydrželo, i plochá střecha potřebuje pravidelný „servis“, aby se zajistila její vodotěsnost a prodloužila její životnost. Žel často se údržba zanedbává a pak se zbytečně řeší plísní znehodnocená tepelná izolace a zničené vybavení domu nebo bytu. Přitom se tomu dá poměrně jednoduše zabránit.

My jsme profesionálové se vším všudy. Máme za sebou léta zkušeností na českých střechách a zkontrolovaných mnoho milionů metrů čtverečních. Zároveň těžíme z téměř dvacetiletých zkušeností našich německých kolegů. Takové zázemí a zkušenosti nikdo jiný v Česku nemá.

Navíc jsme 100% nezávislí, což v praxi znamená, že zákazník od nás dostane objektivní informace o stavu svojí střechy, a to bez jakýchkoliv skrytých zájmů. Nemáme důvod něco skrývat nebo naopak za někoho lobbovat.

To jsou důvody, proč jsme tady my a proč se vyplatí nechat si od nás zkontrolovat střechu. Dokážeme lidem ušetřit spoustu starostí, času a ve výsledku i peněz.

LV - technik FLO