Případ v praxi
Najít kudy voda střechou zatéká, pokud je na hydroizolaci kačírek či zazelenění, může být náročné. Navíc pokud jsou na střeše další nástavby, například klimatizace nebo fotovoltaické panely, situace se dále komplikuje. Ale i s takovými případy si dovedou poradit odborníci na ploché střechy z FLO. Nevěříte? Přesvědčte se sami…
Intenzivní či extenzivní zazelenění na ploché střeše není jen atraktivním designovým doplňkem, ale má i své funkční přednosti:
- prodlužuje životnost střešního pláště,
- slouží jako skvělý izolant,
- vegetační vrstva tlumí hlučnost okolí,
- zlepšuje kvalitu životního prostředí atd.
Přes nezpochybnitelné výhody existují ale určitá rizika, a to zejména ve chvíli, kdy střechou začne prosakovat voda. Podle Dana Lanty, specialisty na lokalizace netěsností plochých střech z firmy FLO, se situace ještě více komplikuje, pokud jsou na střeše technické nástavby. „Pak se dá říct, že je to úkol téměř detektivní, ale naši vyškolení technici si dokážou poradit i s takovými případy,“ říká Dan Lanta. Příkladem je i kontrola střechy s extenzivním zazeleněním a rozsáhlými technickými nástavbami na bytovém domě v Letňanech.
Co bylo na počátku?
SVJ bytového domu na Praze 9 dlouhodobě řešilo zatékání do ploché střechy bytového domu. Jednalo se o plochu cca 600 m2 s extenzivním zazeleněním, vzduchotechnikou a kabelovými rozvody. Zkoušeli všechny možné způsoby, jak příčinu zatékání objevit. Opravovali střechu na různých místech, kde se zdálo, že by mohl být tzv. zakopaný pes. Nicméně přes veškeré snahy stále střechou do bytů i společných prostor prosakovala voda. Nakonec byli postaveni před rozhodnutí, zda se nepustit do celoplošného odstranění zatěžovací vrstvy, aby bylo možné netěsnosti najít. Toto řešení by ale vzhledem ke střešní skladbě a technickým nástavbám představovalo velmi nákladnou a náročnou investici. Ještě před konečným verdiktem se rozhodli udělat poslední pokus a oslovili odborníky na lokalizace netěsností z firmy FLO. A vyplatilo se!
Pátrání po místech zatékání
Kontrole střešního pláště předcházela pečlivá příprava plochy. „Bylo to dost náročné a příprava střechy zabrala hodně času, ale umožnila nám co nejšetrnějším způsobem a bez nutnosti odebrání zatěžovací vrstvy použít vhodnou měřicí metodu,“ popsal průběh prací měřicí technik Marek Pecha a dodal: „Pro hledání poškození hydroizolace jsme primárně používali elektroimpulzní zkoušku, která dokáže přes zatěžovací vrstvu najít i ta nejmenší poškození a kapilární netěsnosti.“
Pátrání kladlo značné nároky nejen na odborné znalosti a zkušenosti techniků, ale také prověřilo jejich fyzickou zdatnost. Museli někdy doslova lézt po kolenou nebo se plazit po břiše, aby prověřili všechna riziková místa. Nakonec kombinace vhodné technologie měření, odborného know-how a pečlivosti specialistů z FLO přinesla své ovoce. Nejenže objevili příčiny zatékání, ale odhalili také řadu defektů, které se ještě viditelně neprojevily, ale časem by mohly vést k vážnějšímu poškození střešního pláště i dalších stavebních prvků.
Není nutné lopatou přehazovat zatěžovací vrstvu.
Měřicí technik Marek Pecha z FLO při hledání netěsností.
Vyřešení případu
A jaký to mělo přínos pro SVJ a obyvatele domu? Konečně byla odhalena příčina zatékání, kterou je možné řešit cílenou opravou střechy. Zároveň se včasnou opravou dalších nalezených poškození obyvatelé domu vyhnou vážnějším problémům a prodlouží životnost střešního pláště.
„Firma FLO nám pomohla s detekcí netěsností pláště na extenzivní zelené střeše. Zjištění průsaků by bylo pouze mechanickým odhrnutím substrátu zdlouhavé. Touto metodou se podařilo odhalit spousty závad na plášti střechy bytového domu se stovkou bytových jednotek,“ zhodnotil výsledek za SVJ pan Jakub Pustina.