Extrémní počasí a vliv na ploché střechy

Plochá střecha a extrémní počasí – jak ochránit plochou střechu před extrémním počasím a zabránit škodám?

Plochá střecha a extrémní počasí

Ploché střechy jsou nedílnou součástí moderní architektury. Na délku jejich životnosti má vliv řada faktorů. Některé z nich přichází znenadání a mohou majitele či investora nemile zaskočit. Které faktory to jsou? Například může jít o devastující vichřice, přívalové deště, kroupy nebo námrazu.

Důsledky extrémního počasí mohou být katastrofální, pokud není prováděna pravidelná údržba plochých střech. Proto je klíčové monitorovat stav ploché střechy pravidelně a také po každém výskytu extrémních povětrnostních jevů. Pravidelná kontrola umožňuje snížit dopady nečekané meteorologické situace a identifikovat případné poškození nebo netěsnosti, a tak zabránit vzniku vážnějších problémů.

Jaké dopady může mít extrémní počasí na ploché střechy a co vám pomůže udržet střechu těsnou a minimalizovat riziko poškození? Pojďme si to krátce shrnout.

Typy extrémního počasí a jejich dopady na ploché střechy

Vichřice patří mezi hlavní hrozby, které mohou způsobit vážné poškození materiálů střešní hydroizolace a okolních prvků. Jejich nárazy mohou způsobit trhliny, roztržení, úplné odtržení části střechy nebo poničit její oplechování či přilehlé a vystupující konstrukce. Odtržená hydroizolace nebo jiné neukotvené předměty na střeše mohou způsobit velké finanční ztráty a ohrožení na zdraví a životech lidí. Rizikové prvky jsou např. nedostatečné kotvení střešní hydroizolace, vadné provedení klempířských prvků, chybné napojení krytiny na střešní vtoky volně položený a neuklizený materiál na střeše (OSB desky, části klempířských prvků a jiné).

Přívalové deště jsou dalším častým problémem, kterému ploché střechy musí čelit. Čím jsou přívalové deště rizikovější než běžné přeháňky? Proměnných je hned několik, a i zde hraje pravidelná kontrola stavu ploché střechy důležitou roli.

Při přívalovém dešti je střecha vystavena v rychlém sledu mohutnému objemu tekoucí vody. Často je přítomen i silný vítr, který dešťové kapky směřuje pod specifickým úhlem. To má za následek fakt, že se voda dostane i na místa, která při standartním dešti jsou buď suchá nebo pouze mírně vlhká, nicméně nyní mohou být vystavena stojící vodě či vysoké míře vlhkosti. Pokud je tedy v hydroizolaci netěsnost, která je například v oblasti atiky nebo jiného místa, která je vysoko nad odvodněním střechy, přívalové deště mohou být potenciálním rizikem.

V rámci pravidelné kontroly se ve FLO vždy zaměřujeme právě na spádování ploché střechy, průchodnost odvodňovacího systému (může ovlivňovat statiku při disfunkci) a najití defektů i na místech, které na první dojem nemusí být příčinou zátoku.

Kroupy mohou způsobit významnou degradaci zejména na plochých střechách se starou, neudržovanou nebo nevhodnou hydroizolační krytinou. I pro další střešní prvky představují kroupy významné riziko. Jde například o světlíky, světlovody nebo vzduchotechnické jednotky. Klíčovým atributem střešní hydroizolace vzhledem k této formě extrémního počasí je její pružnost. Každý druh hydroizolace má hodnotu pružnosti jinou a jinak proměnlivou v čase. Například PVC fólie vlivem kontaktu s UV zářením ztrácí rozpouštědla, a tím křehne.

Z tohoto důvodu je klíčové znát aktuální stav střešní hydroizolace. V rámci naší práce vždy se zákazníkem probíráme tento atribut vzhledem k možným rizikům.

Sníh a námraza vyvíjí enormní tlak na střešní konstrukce, což může vést k degradaci prvků střešní hydroizolace (např. hydroizolační zálivky, tmel apod.)  a k ohrožení statiky celého objektu (tomuto tématu budeme věnovat speciální článek).

Vliv prevence a údržby

Pomineme-li extrémní a proměnlivé počasí, je jasné, že střešní pláště je nutné pravidelně udržovat a v případě, že je plochá střecha vystavena extrémnímu vlivu počasí, je vhodné provést metodické měření, které pomůže nalézt netěsnosti nebo potenciální slabá místa ve střešním hydroizolačním plášti.

Pravidelná kontrola je také vhodná pro kontrolu stavu střešních prvků, jako jsou např. světlíky, vzduchotechnické a klimatizační jednotky, zděné a klempířské prvky a další prvky střešní hydroizolace (tmel, stahovací pásky).

Je možné posílit prevenci i mimo běžné prohlídky stavu střešní plochy? Ano, lze. Stačí zvolit vhodný ochranný systém, který lze využít v závislosti na potřebě objektu/investora.

FLOsafe: je komplexní systém pro přesnou kontrolu různých typů fóliových a asfaltových hydroizolací. Vodivá vrstva s kontaktním bodem vytváří dokonalé podmínky pro včasnou a přesnou detekci poškození materiálu hydroizolace. Pomocí FLOsafe prodloužíte životnost střechy i dalších částí budovy. Více o tomto inovativním materiálu se dočtete na našich webových stránkách (sekce produkty).

FLOscout: aktivní monitoring stavu střešního pláště. Je v prostoru pod plochou střechou technologie nebo jiný citlivý prvek v rámci infrastruktury objektu? Je na ploché střeše hodně technologií, prostupů nebo FVE systém? V těchto případech se riziko zátoků vlivem extrémního počasí násobí. Díky FLOscout budete o jakémkoli vzniklém problému vědět ihned. To znamená v mnoha případech významné úspory financí v souvislosti s opravami a poškozením interiérových prvků v objektu.

Zaujal Vás tento článek? Rádi pro Vás připravíme analýzu stavu střešního pláště, měření vlhkosti a celkovou diagnostiku střešních prvků na Vašem objektu, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením v podobě poškození způsobeného mimo jiné extrémním počasím. Nenechte se překvapit nenadálou situací, vyplňte poptávkový formulář a my se vám ozveme s konkrétní nabídkou.